Gaziantep Üniversite Hastanesi Haber Bülteni


GAÜN Hastanesi’nde Çocuk Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle kutlama etkinlikleri gerçekleştirildi.

Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda “Yok” Yok!

Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Merkez Laboratuvarı bünyesinde hizmet üretmekte olan bir birimdir. Bu birimde 2 Profesör, 1 Doçent ve 1 Yardımcı Doçent öncülüğünde 22 çalışanla, 7 gün ve 24 saat esaslı hizmet verilmektedir. Çalışan personelin 14’ü biyolog, 8’i teknisyendir.

HORMON HASTALIKLARINDA İDDİALIYIZ

GAÜN Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı bölgenin ihtiyaçlarına cevap veren önemli bir referans noktasıdır. Bilim dalımız Kilis, Birecik, Nizip, Adıyaman, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Antakya, Osmaniye gibi nüfus yoğunluklu bölgelere bir üst basamak olarak hizmet vermektedir. Merkezimizde öğretim üyelerimiz Prof.Dr. Ersin Akarsu, Prof. Dr. Mustafa Araz, Doç. Dr. Suzan Tabur ve 2 yan dal uzmanı, 3 asistan, 1 diyetisyen, 1 diyabet hemşiresi sağlık hizmeti sunmaktadır. Diyabet polikliniği, tiroid ve hipofiz polikliniği, genel endokrinoloji polikliniği olmak üzere 3 poliklinik birimi olarak hizmet vermekte olan merkezimizin, 27 yatağı bulunmaktadır.

İŞ AKDİNİN FESHİNDE İŞÇİ VE İŞVEREN AÇISINDAN İHBAR YÜKÜMLÜLÜĞÜ

4857 sayılı İş Kanunu 17. madde uyarınca iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa yazılı olarak bildirilmesi esastır. İş Kanunu’nun 17. Maddesi gereğince; 6 aya kadar süren çalışmalarda 2 hafta, 6 aydan 1,5 yıla kadar süren çalışmalarda 4 hafta, 1,5 yıldan 3 yıla kadar süren çalışmalarda 6 hafta, 3 yıldan uzun süren çalışmalarda 8 hafta bildirim süresi uygulanmaktadır. İş sözleşmesini; performansa, işçinin davranışlarına, işin, işletmenin veya işyerinin gereklerine dayalı olarak fesih etmek isteyen işveren, feshi yazılı olarak ve bu sürelere bağlı kalarak işçiye iletmekle yükümlüdür.

Editörden

Editör Hastane Başhekimi Doç. Dr. Murat Taner Gülşen'in yazıları

FELÇ KALMAK ARTIK BİR KADER DEĞİL

Günümüzde adından sıklıkla söz ettiren, yaş sınırlaması olmaksızın herkeste görülebilen inme(felç), bugün çağımızın hastalığı olarak biliniyor ancak bu hastalığa yönelik tedavi yaklaşımları yetersiz kalıyor. İnme hastalarına yaklaşım konusundaki bu eksikliği tamamlamak amacıyla açılan GAÜN Hastanesi M. Ali Topçuoğlu Nöroloji Yoğun Bakım ve İnme Merkezi ise bölgede bir ilki gerçekleştirerek, hastalara 7/24 hizmet veriyor.

GAÜN Hastanesi’ne çok önemli merkez

İşadamı M. Ali Topçuoğlu’nun destekleriyle tamamlanan Türkiye’nin 4. Ve bölgenrin en geniş kapsamlı Nöroloji Yoğun Bakım ve İnme Merkezi, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde törenle hizmete açıldı.

GAÜN’de ‘Savaşta Acil Hizmetleri ve Organizasyonu Sempozyumu’

Gaziantep Üniversitesi , Gaziantep Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü ve Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) iş birliğiyle düzenlenen “Savaşta Acil Hizmetleri ve Organizasyonu Sempozyumu” Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi.

Onkoloji Hastanesi’nde Çocuklara Tiyatro

Gaziantep Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören çocuklar, Binbaşı Dündar Taşer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin düzenlemiş olduğu tiyatro gösterimiyle moral buldu.

Bir Gen, Bir İnsan…

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bulunan, Moleküler Genetik, Hematoloji ve Doku Tipleme Laboratuvarımız Türkiye’de referans laboratuvarlardan bir tanesi olup, nadir yapılan çalışmalara öncülük etmektedir.

GASTROENTEROLOJİ BİLİM DALI

Gastroenteroloji Bilim Dalı, 1999 yılında merhum Prof. Dr. Fikret Demirci tarafından kurulmuştur. O günden bu yana standartlarını hep arttırarak dünya çapında bir klinik olma gayretini gösteren bilim dalımız, bugün için dört öğretim üyesi ve bir yandal uzmanı tarafından yönetilmektedir.

İŞÇİLERİN YILLIK İZİN HAKLARI VE YILLIK İZİN KULLANIMINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Yıllık ücretli izin uygulamalarına ilişkin esaslar 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 53/61 maddelerinde ve ayrıca bir yönetmelik ile belirlenmektedir. Bir işçi aynı işverene bağlı olarak en az 1 yıl çalışmış ise yıllık ücretli izin hakkı oluşmaktadır.

“Kemiyetten ziyade keyfiyet önemli”

Geleceğin başarılı hekimleri olmaya aday olan, içinde bulundukları topluluklarla ve yaptıkları çalışmalarla ses getiren GAÜN Öğrenci Toplulukları, Gaziantep Üniversite Hastanesi Haber Bültenimizin bu ayki konukları…

Vali Yerlikaya’dan El – Bab gazilerine ziyaret

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin El – Bab Operasyonu’nda yaralanarak Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedaviye alınan gazi askerleri ziyaret etti.

GAÜN Hastanesi’nin Acı Kaybı

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi çalışanı Yılmaz Babayiğit, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

GİZLİ KAHRAMANLAR: SAĞLIK TEKNİSYENLERİ

Teknisyenlik; verilen bir hizmette teknik desteği sağlayan kişi olarak bilinmektedir. Sağlık teknisyenleri; hekimler uygulamalı tedavi yaparken onlara teknik desteği veren, tıbbi bilgiyle teknik bilgi arasında köprü görevi gören kişilerdir. Bu yönüyle teknisyenlik hayati önem arz eden bir meslektir denebilir. Hekimin tıbbi bilgisini uygulama aşamasında, sağlık teknisyeninden kaynaklanan bir olumsuzluk oluştuğu takdirde, bu hata doktora mal olabilir. Bu nedenle sağlık teknisyenin başarısı da kabahati de gizlidir.

Kulağınız Bizde Olsun: Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı

Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı olarak 2 profesör, 1 doçent, 2 yardımcı doçent, 6 asistanla eğitim-öğretim ve hasta bakım hizmetlerini yürütmekteyiz. Polikliniğimizde günde yaklaşık olarak 100 hasta muayene edilirken, 100 hastanın ise sonuçları değerlendirilmektedir. Toplamda ise yaklaşık olarak 200 hasta değerlendirilmektedir. Ayrıca yatan hasta kliniğimizde 25 hasta takip edilmektedir. KBB bölümü olarak hastanemizin diğer bölümleri gibi Gaziantep’ten ve çevre illerden gelen geniş bir bölgeye ve yoğun bir nüfusa hizmet veren referans hastanesi kliniği olarak çalışmaktayız.

Sağlık Çalışanı Şiddete Maruz Kaldığında Ne Yapmalıdır?

Gaziantep Üniversitesi Hukuk Müşavirliği’nin bir avukatı olarak bu ve bundan sonraki her sayıda sizlerle birlikte olup, merak edilen tüm hukuki soru ve sorunları mercek altına alacağız. Bu ayki sayımızda hassas bir konu olan “Sağlık Çalışanı Şiddete Maruz Kaldığında Ne Yapmalıdır?” konusunu inceleyip, merak edilen tüm noktalara değineceğiz.

Dünden Bugüne GAÜN Diş Hekimliği Fakültesi

Coğrafi ve stratejik konumuyla bölgemizde önemli bir yere sahip olan Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2006 yılında kurulmuş olup, 2008 yılında tıp fakültesi bünyesinde klinik hizmet vermeye başlamıştır. Bünyesinde 8 klinik, 1 entegre kliniği, merkezi sterilizasyon ünitesi, araştırma laboratuvarı, preklinik ve fantom laboratuvarı bulunduran Diş Hekimliği Fakültesi bilimsellik ve kalite ilkesinden vazgeçmeden işleyişini sürdürüyor.

Üniversite Hastanesi altın fiyatlarındaki artışa meydan okudu: Hastane yine altın dağıttı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yılın ve ayın personeli seçilenlere başarı belgesi verilerek, altın hediye edildi.

Sağlık Komutanı’ndan Yaralı Askerlere Anlamlı Ziyaret

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) Sağlık Komutanı Prof. Dr. Tümamiral Hayati BİLGİÇ, Fırat Kalkanı Harekâtında yaralanan askerlere ziyarette bulundu.

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN KERMES

Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Tıp Fakültesi öğrencilerinin yararına kermes düzenlendi.

Hepatit B, Zatürre ve Gribe Karşı Aşılama

Enfeksiyon Hastalıklarından korunmak için çocukluk dönemi aşılanmalarının yanı sıra yetişkin ve risk gruplarının aşılanmaları da çok önemlidir. Erişkin dönemde de tıpkı çocukluk döneminde olduğu gibi aşılar bireyleri hastalıklardan korur. Aşılanması gerekli olan risk grupları arasında özellikle sağlık çalışanları yer almaktadır. Sağlık çalışanlarının, enfeksiyon hastalıkları ile karşılaşma risklerinin yüksek olması nedeniyle gerek kendilerini hastalıklardan korumak gerekse hizmet sundukları hastalara hastalığı bulaştırma risklerini ortadan kaldırmak amacıyla aşılanmaları önemlidir

Hastanemizde Yeni Bir Soluk: Hukuk Birimi

Victor Hugo’nun dediği gibi “İyi olmak kolaydır zor olan adil olmaktır.” Hukuk; insanoğlunun vazgeçilmezi, toplumların ve devletlerin varoluşunun ve bekasının olmazsa olmazıdır adeta. Bir ülkenin ise can damarıdır.

“Her Temas Bir İz Bırakır”

Kusursuz denilen bir cinayeti aydınlatırlar kimi zaman… En hassas konuları inceler, çözüme ulaştırırlar. Ölümle iç içe bir yaşamı benimsemiş, detayları fark edebilmeyi hayatlarının parçası haline getirmiş insanlardır onlar. Zor bir mesleği layıkıyla ile yerine getiren Adli Tıp Uzmanlarını hiç merak ettiniz mi? Bültenimizin bu ayki konuğu GAÜN Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun BARANSEL ISIR. Çocukların istismara uğradığı, öldürüldüğü bir dünya istemediğini ve bu zalimliği yapanların insan olamayacağını vurgulayan ISIR, “Her ölümde farklı hikâyeler var. Otopsi yaparken o hikâyelerin içine giriliyor. Acı hikâyeler bizi hüzünlendiriyor, ancak profesyonel davranmak durumundayız. Günlerce aklımızdan çıkmayan olaylar da yaşadık. Beni en çok etkileyen çocuk otopsileridir.” ifadelerine yer veriyor. İşte Prof. Dr. Aysun BARANSEL ISIR ile gerçekleştirdiğimiz o anlamlı, keyifli söyleşinin geri kalanı…

GENELKURMAY BAŞKANI AKAR’DAN YARALI ASKERLERE ZİYARET

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR Fırat Kalkanı Harekâtında yaralanan ve Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan askerleri ziyaret etti.

Kara Kuvvetleri Komutanı’ndan yaralı askerlere ziyaret

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki ÇOLAK ile Vali Ali YERLİKAYA Fırat Kalkanı Harekâtında yaralanan ve Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan askerleri ziyaret ettiler.

“Gözler Diyabetin Üzerinde”

Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi "14 Kasım Dünya Diyabet Günü" kapsamında diyabete farkındalık kazandırmak amaçlı bilgilendirme standı ve eğitim toplantısı düzenledi.

“Türklere Ciğerimi Veririm”

Mugla’nın Fethiye İlçesi’nde trafik kazası sonrası tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden, 50 yaşındaki Nuran Kuaufmann’dan alınan karaciğer ve böbrekler organ nakli bekleyen 3 hastaya umut oldu.

Onkoloji Hastanesi, Çocukların Yüzünü Güldürdü

Gaziantep Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören çocuklar için Akademik Tiyatro Topluluğu tarafından “Ötme Horoz” isimli tiyatro gösterisi yapıldı. Hastanenin seminer salonunda gerçekleştirilen etkinlikte, çocuklar oyunu izleyerek doyasıya eğlendiler.

7/24 Hastane 7/24 İdare

Hastane işleyişinin 7/24 sorunsuz bir şekilde ve aksama olmadan devam etmesini koordine etmek üzere resmi tatil günlerinde ve mesai saatleri dışında, Hastane Müdürlerinden Mustafa KALKAN’A bağlı olarak bizler görev yapmaktayız.

Obeziteye Neşterli Çözüm

Obezite; dünyada ve ülkemizde çok yaygın bir hastalık olarak kendini gösteriyor. Bu sebeple obezite tedavisinde cerrahi tedavi oranları da giderek artıyor. Bölgemizdeki yoğun ihtiyaçtan dolayı Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde de uygulanmaya başlayan obezite cerrahi tedavisi başarılı bir şekilde işleyişini sürdürüyor.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA ANLAMLI ZİYARET

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören lösemili çocukları ziyaret ederek, onlara moral verdi.

GAÜN Hastanesi’nde Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama etkinliği gerçekleştirildi.

Çocuklar İçin Evdeki Gizli Tehlike: Temizlik Maddeleri!

Evlerde kullanılan temizlik maddeleri, özellikle çocuklarımız için ciddi tehlikeler taşımaktadır. Bir anlık dikkatsizlik yıllar boyu sürecek sağlık sorunlarına hatta ölümlere yol açabilir.

GAÜN Hastanesinde Dördüncü Güç: Basın

Bilindiği üzere habercilik kamuoyunu doğru, tarafsız, inanılır ve güvenilir bir şekilde bilgilendirme mesleğidir. Bir haberci mesleğini yaparken toplumun çeşitli kesimlerinden insanlarla iletişim kurar. Çünkü mesleğinin temelinde yatan unsur “iletişim”dir.

Afet Planı

Sağlık Bakanlığı tarafından 2008 yılında mecburi tutulan, afet sonrasında hastaların teşhis ve tedavisinde başarılı olmak, ortaya çıkabilecek sorunları en aza indirmek amaçlı kurulan Hastane Afet Planı (HAP) Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde başarılı bir şekilde faaliyet gösteriyor.

Yaralı Kediye İlk Müdahale Gaziantep Üniversitesi Hastanesi'nden

Araba çarpması sebebiyle yaralanan kediye ilk müdahale Gaziantep Üniversitesi Hastanesi tarafından yapıldı.

“Haydi Kan Bağışına”

Kasım 1999 yılında Ziya Bayraktaroğlu Hoca’nın “Gel Murat başlıyoruz!” demesi ile Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Kozanlı binası bodrum katında 20 m2’lik bir alanda kan bankası olarak hizmet vermeye başladık.

Yeniden Canlandırma ve Yoğun Bakım Ünitesi

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi daha önceki yıllarda Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinin bir parçasıyken, 2009 Eylül ayından itibaren şu andaki mevcut yerinde çalışmaya başlayarak sadece Gaziantep’e değil tüm bölgemize yoğun bakım hizmeti vermektedir.

Geleceğin Hekimleri Beyaz Önlüklerini Giydi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İngilizce ve Türkçe Tıp Üçüncü Dönem öğrencileri için GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde “Beyaz Önlük Giyme Töreni” düzenlendi.

GAÜN’de çocuklar doyasıya eğlendiler

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Çizgi Ötesi ve Sağlıkta Pozitif Düşünce Toplulukları tarafından GAÜN Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Pediatri Bölümünde yatan hasta çocuklara...

Kaybetmemek İçin Kaydetmek Gerekir

Zaman öyle bir süreç ki, su gibi akıp gidiyor ve insan, ancak sonuna geldiğinde farkına varıyor. Aynı kurumda geçirdiğim koca bir 22 yıl.. Ambarda, “Kaybetmemek için, kaydetmek gerekir”...

Organ Nakline Tam Gaz Devam

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 2009 yılından beri Organ nakli yapılıyor. Organ Nakli Sorumlusu Doç Dr Sacit Çoban...

1. Yılımızı Doldurduk

Yaklaşık bir yıl önce hastanemizdeki gelişmeleri birinci elden sizlere ulaştırmak adına haber bülteni çıkarmaya karar vermiştik. Bu kararımızın  arkasında durarak her ay bir sayı çıkardık ve bültenimize bir de haber sitesi kazandırdık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

GAÜN Senatosu’ndan Suriye Krizi için Dünyaya Sağduyu Çağrısı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Senatosu, Suriye’de savaş nedeniyle yaşanan dramın sona erdirilmesi, barış, özgürlük ve adaletin sağlanması için insanlık ve dünya kamuoyuna sağduyu çağrısında bulundu.

Hastanemiz Mikrocerrahi Yapıyor: Kopan Uzuv Yerine Dikiliyor

Prof. Dr. H. Günhan Karakurum, İleriye dönük olarak, Türk Ortopedi ve Travmatolojisi’ni daha ileriye taşımaya katkıda bulunmak için henüz teori aşamasında olan bazı projeler de tasarladığını söyledi.

Hastane Hafızası Çaycı Ekrem Usta

Biz; bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır diyen, fakat daha çok çay içen bir nesiliz. Her türlü sıcak veya soğuk içeceği ikram etmemize rağmen genel adımız “Çaycı”dır. Bunun tarihsel arka planını, sebep ve gerekçelerini bulma işini tarihçilere bırakıyoruz.

Türkiye’nin En Modern Kardiyoloji Merkezi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Servisi, Türkiye’de hiçbir hastanede bulunmayan 3 boyutlu anjiyo cihazı ve tefriş edilen 30 yeni hasta odasıyla, Türkiye’nin en modern merkezi haline geldi.

GAÜN’de Yeni Yıl Kokteyli Düzenlendi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Yeni Yıl Kokteyli” düzenlendi.

Onkoloji Hastanesi’nde Karne Heyecanı

Üniversitemiz Onkoloji Hastanesi Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı’nda tedavi gören çocuklar yatak başı eğitimlerinde ve Hastane Sınıfı’nda almış oldukları eğitimin yarıyılında karne heyecanı yaşadı.

Kalite Çalışmaları Kalite Yönetim Birimi

Gaziantep Üniversitesi rektörümüz Prof. Dr. Yavuz Coşkun tarafından 2011 yılında Toplam Kalite Yönetimi felsefesine dayalı bir yönetim anlayışını üniversite genelinde hakim kılmak ve verilen hizmetleri standardize etmek için...

Üniversite Hastanesi Altın Dağıtıyor

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yılın ve ayın personeli seçilenlere başarı belgesi verilerek, altın hediye edildi.

Gözünüzü Bizden Ayırmayın

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, 1989 yılında Prof.Dr. Necdet BEKİR tarafından kurulmuş olup şu anda çalışılan binaya 2008 yılında geçilmiştir. Servisimizde 8 adet ikişer kişilik standart hasta odası ve 2 adet özel hasta odası mevcuttur.

Güvenliğinizden Bizler Sorumluyuz

Hastanemizin tüm birimleri bir zincirin halkası gibi birbirini tamamlaması bakımından çok önem arz etmektedir. Güvenlik birimi de hastanemizin işleyişi açısından önemli bir görev ifa etmektedir.

Türkiye Kendi Kriterlerini Oluşturuyor

Yöremizde sık görülen karaciğer kanserinin tedavisi konusunda Gaziantep’te büyük bir toplantı düzenlendi.

Litvanyalı Öğrencilerden Rektör’e Türkçe Şarkı Sürprizi

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun’u ziyaret eden Litvanya’lı üniversite öğrencileri, Üsküdar’a gider iken aldı da bir yağmur şarkısını Türkçe olarak seslendirerek Coşkun’a sürpriz yaptı.

Hastanemizde Eğitime Verilen Önem Artarak Devam Ediyor

Hastanemiz 2015 yılı eğitim planları arasında bulunan ve hastanemiz çalışanlarını kapsayan Tıbbi Dokümantasyon ve Sekretarya konulu sertifika programı...

Sağlık Hizmetlerini Desteklemede Alternatif Kaynaklar: “Dernek”

Dernekler Kanununda dernek; “Kazanç paylaşma dışında, kanunlarla yasaklanmamış belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, en az yedi gerçek veya tüzel kişinin...

Fizik Tedavi Anabilim Dalının Gözbebeği: Romatoloji

FTR Romatoloji Bilim Dalı Dahiliyeden farklı olarak tüm ilaç tedavilerinin yanı sıra rehabilitasyon programlarını da uygulamaya yetkili tek branştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Rektör Coşkun’a Eğitime Destek Plaketi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Gelin Etmeyin, Okula Gönderin” projesine katkılarından dolayı Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun’a teşekkür plaketi verdi.

Patlamada Kör Oldu Türkiye’de Şifa Buldu

Suriye’de meydana gelen bir patlamada sağ gözü tamamen kör olan ve sol gözü ise kısmen görme yetisini kaybeden genç, Gaziantep’te gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla yeniden görmeye başladı.

Yönetici Asistanlığı İdari Sekreterlik

Her mesleğin, kariyer sürecinde ayrı bir zorluğu var. Bunlar arasında, çok çaba isteyen yönetici asistanlığı (idari sekreter), belki de profesyonellik gerektiren mesleklerin başında gelir.

Hastane Paratoneri Acil Servis

Gaziantep Üniversitesi Acil Servisi, 1998 yılından beri, acil sağlık hizmetleri vermekte olup, 12 Mayıs 2002 tarihinden sonra ise acil tıp uzmanları ve öğretim üyeleriyle, bilim dalı olarak resmen hizmet vermeye başlamıştır.

Teröre ‘Beyaz’ Öfke!

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve çalışanlar, son günlerde güvenlik güçleri ve sivil yurttaşlara yönelik olarak düzenlenen terör saldırılarını protesto etti.

Türkiye’de Hastane Yöneticileri Bir Araya Geldi

Bu yıl, 9.’su düzenlenen “Ulusal Üniversite Hastaneleri Başmüdürleri Eğitim ve İstişare Toplantısı” Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ev sahipliğinde Konya’da gerçekleştirildi.

Üretken Klinik: Üroloji

Üroloji kliniği, 26 yataklı servisiyle, 4 profesör, 2 yardımcı doçent olmak üzere toplam 6 öğretim üyesi ile haftalık 60–70 ameliyat yaparak bölgeye hizmet vermektedir.

Gaziantep Üniversitesi’nden Geleneksel İftar Yemeği

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) tarafından Merkezi Yemekhanede düzenlenen geleneksel iftar yemeği, Gaziantep Üniversitesi akademisyen, personel ve ailelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Yaz Sıcaklarına Dikkat !

Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı etkilerinden korunabilmek için güneş yanıklarından sorumlu olan UVB ışınlarına maruz kalmamak gerekir.

Hastanemiz Dijital Arşiv Sistemine Geçti

Hastanemizde gururla bahsedeceğimiz dönüşümlerden birisi de Dijital Arşive geçiş olmuştur. Arşivimizde 2012 yılından önce yaklaşık 1.250.000 dosya, sistematik şekilde tutulmaktaydı.

Yaşlılara Özel Hizmet

Bölgemizde bir ilk; Geriatri (Yaşlı Sağlığı) Merkezi Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Zeynel Abidin Öztürk Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesinde faaliyet göstermekte olan Geriatri Kliniği hakkında bilgi verdi.

Dr. Ersin Arslan Turnuva ile Anıldı

SAĞLIK-SEN, Gaziantep Üniversitesi Şubesi tarafından Dr. Ersin Arslan anısına düzenlenen 3. Futbol Turnuvası sonuçlandı.

Diyetisyenden Oruç Uyarısı: Ramazan ve Beslenme

Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümlerinde en az üç öğünü tamamlamak gerekir. Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalıdır.

Meslekte 25.Yıl Belge Töreni

Gaziantep Üniversitesi’nin (GAÜN) çeşitli fakültelerinde bir üst ünvanı kazanan 143 akademisyen ile, 25 hizmet yılını dolduran akademisyen ve personel için düzenlenen...

Hastane İdaresinde Öncülük Anlayışı

Müdürlüğümüz, Poliklinik-Klinik hizmetleri, Nöbetçi İdareci, Arşiv, Evrak kayıt, Temizlik, Faturalama, İstatistik, Staj birimlerinden oluşmaktadır.

Bölgede Yine Bir İlk Kansere Tam 12’den

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesince, üniversitenin araştırma fonundan alınan destekle Nükleer Tıp Bölümünde kurulan Radyofarmasi Laboratuvar’ında üretilen “akıllı molekül”lerle nöroendokrin tümörler ve prostat kanseri kolayca teşhis edilebiliyor.

Hemşireler Haftasını Kutladık

Dünyaca ünlü hemşire Florance Nihgtingale’in doğum günü olan 12 Mayıs tarihi 1954 yılından itibaren tüm dünyada, 1964 yılından bu yana ise ülkemizde hemşireler günü olarak kutlanmaktadır.

Hekimliğe İlk Adım Heyecanı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi tarafından İngilizce ve Türkçe Tıp Dönem 3 öğrencileri için hazırlanan “Beyaz Önlük Giyme Töreni” GAÜN Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Görünmeyen Kahramanlar Teknik Hizmetler

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Başhekimliğe bağlı Teknik Hizmetler Koordinatörlüğü...

Çocuk Kardiyolojisi Minik Kalplere Umut Oluyor

Kalp rahatsızlığı çocuklarda erişkinlere göre bazı farklılılar gösteren bir hastalık. Kalp rahatsızlığının toplumumuzdaki görülme sıklığı oldukça yüksektir.

Ayın Personellerini Kutlarız

Üniversite hastanemizde her ay farklı alanlarda görev yapan personel arasından “Ayın personeli” seçilmektedir. Bu ay seçilen personellerimizi görmek için devamını okuyun

En Kaliteli Hastanelerden Biriyiz

Hastanemiz “Sağlıkta Kalite Standartları ” kapsamında Bakanlık tarafından ilk kez 2014 yılında değerlendirildi ve 75 puan alarak en kaliteli üniversite hastaneleri arasında yerini aldı. 2015 yılında gerçekleşen Bakanlık değerlendirmesinde ise puanını 84’e yükselterek kalite yolculuğunu devam ettirmektedir.

Onkoloji Hastanesini Tanıyalım

Hastane bünyesinde Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı, Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı ve Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı olmak üzere üç bölüm bulunmaktadır. Yetişkin hastaların bulunduğu serviste 30, çocuk hastaların bulunduğu serviste ise 23 hasta yatağı mevcuttur.

Baharı Yaşa

KALK! Bahar geldi. Dışarıda çiçekler açmış, böcekler uçuşuyor, kuşlar ötüyor. Bahar geldi. Bahar; enerjinin sembolü, direncin kaynağı, motiveye başlangıç.

Bir Ömürlük Tecrübe

Doktorlukta 30'uncu 40'ıncı ve 50'nci yılını dolduran tabiplere plaket verildi. Meslekte 30'uncu yılını dolduran hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Metin KILINÇ'a Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent ELBEYLİ tarafından plaket takdim edildi.