Gaziantep Üniversite Hastanesi Haber Bülteni

Baharı Yaşa


Yemlihan Yanar | Hastane Müdürü
 

KALK! Bahar geldi. Dışarıda çiçekler açmış, böcekler uçuşuyor, kuşlar ötüyor.

 

Bahar geldi. 

 

Bahar; enerjinin sembolü, direncin kaynağı, motiveye başlangıç.

 

Tüm olumsuz düşüncelerden sıyrılarak hayata yeniden merhaba deme zamanı. Daha fazla koşma, oynama, barışma, çalışma zamanı. Öyleyse bir kez daha hoş geldin bahar.

 

Doğada  her şey karşılıklı etkileşim halindedir. Mevsimle-ruh, zihinle-beden arasında da böyle bir etkileşim vardır. Mevsimler ruha, zihinler bedene koşarak merhaba derler. Zihindeki olumlu düşünceler bedende bir takım olumlu sonuçlar yaratır. İşte bu andır bahar.

 

Bu gün artık başarının yolu pozitif düşünmekten geçiyor. Bu iki kelimeyi hayat felsefesi olarak benimseyen insanlar, umudunu, güvenini, iyimserliğini kaybetmeden kendine güvenen, cesur ve inisiyatif sahibi bireyler olduklarını çevrelerine hissettiriyorlar.

 

Pozitif düşünen kişiler , pozitif enerji veren insanlarla arkadaşlık ediyorlar. Pozitif enerji veren yiyeceklerle besleniyorlar. Pozitif enerji yüklemek için spor ve meditasyon yapıyorlar. Pozitif düşünmenin adıdır bahar.

 

Bahar mizah duygumuzu artırır.  Bahar, mizahı yanınıza almadan sakın evden çıkmayın der. 
Bahar yaşama sevincimizin yanı sıra, yaşamak için değil fark yaratmak için koşmamıza katkıda bulunur. Diyelim ki vurmak istediğimiz hedef “AY” ama isabet ettiremedik. Yinede yıldızlardan birini vurabiliriz.

 

Bahar cesaretimizi arttırır. Korkularımızı yenmemizi sağlar.

 

Sessizliği doğanın sesiyle buluşturarak tadını çıkarmamızı sağlar. Doğayı hissettirir ve ondan zevk almamızı sağlar. Kargaşa içinde de işlerimize  odaklanmamızı sağlar.

 

Kötü düşüncelerin atılma zamanıdır bahar.  “Kötü bir işe düşünce ibret al, üzüntüye düşme. Fayda ve zarar zamanında da gülmeye bak. Gülün yapraklarını tek tek koparsan da sana gülümser o. Bir dikenden niye gama düşersin? Diken olmasa gül olur mu? der  Mevlana.

 

Tüm olumsuzluklara rağmen gülümset bizi bahar.

 

Öyleyse yeniden hoş geldin bahar.