Gaziantep Üniversite Hastanesi Haber Bülteni

Bir Gen, Bir İnsan…


Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bulunan, Moleküler Genetik, Hematoloji ve Doku Tipleme Laboratuvarımız Türkiye’de referans laboratuvarlardan bir tanesi olup,  nadir yapılan çalışmalara öncülük etmektedir.

* Lenfoma, lösemi hastalarının tanı ve tedavisinde; laboratuvarımızda EGFR, KRAS, BRAF, C-kit gibi nadiren çalışılan testlerle birlikte lenfoma, lösemi hastalarının tiplendirilmesi, lösemi hastalarının tedavi yöntemlerinin belirlenmesine etkili birçok test yapılmaktadır.

* Ayrıca laboratuvarımız, organ nakilleri ve kemik iliği naklinde de hizmet vermektedir. Kemik iliği nakli, karaciğer nakli, böbrek nakli olacak hastalar için doku tipleme testleri ve nakillere uygun donör taramaları yapılmaktadır.

* Laboratuvar testleriyle, sakat çocuk doğumlarının önüne de geçiyoruz. Prenatal tanı yöntemi ile hastalıklı çocuk doğurma oranını en aza indirmeye çalışıyor, Genetik Tarama testleri ile de ailesel geçiş gösteren hastalıkları belirleyip, tedavi şanslarını artırıyoruz.

Laboratuvarımız; son sistem donanımlı teknolojisi, konusunda uzman elemanları ile tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine hizmet vermektedir. Yaptığımız çalışmalar, sadece yurtdışından teknolojiyi alıp tüketen değil, aynı zamanda buna bilimsel değerler katarak üreten çalışmalardır. Bu çalışmalarla, ülkemizi uluslararası alanda hak ettiği düzeylere taşıyacak bir anlayışın geliştirilmesine katkı sağlamaktayız.