Gaziantep Üniversite Hastanesi Haber Bülteni

“Gözler Diyabetin Üzerinde”


Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi "14 Kasım Dünya Diyabet Günü" kapsamında diyabete farkındalık kazandırmak amaçlı bilgilendirme standı ve eğitim toplantısı düzenledi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında, diyabet farkındalığını arttırmak ve bu konuya dikkat çekmek amacıyla Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde hastaneye gelen vatandaşların bilinçlendirilmesi için diyabet standı açıldı. Stant da diyabet ile ilgili bilgilendirmelerin yanı sıra kan şekeri ölçümleri de yapıldı.

Standa gelen vatandaşların ölçümlerini yapan yetkililer, ölçüm sonrası hastane seminer salonunda diyabet konulu bilgilendirme programı da düzenlediler. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Araz’ın, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Akarsu’nun, Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Keskin’in, Diyetisyen Demet Taş’ın ve Diyabet Eğitim Hemşiresi Fatma Temiz’in konuşmacı olarak katıldığı toplantıda diyabet ile ilgili tüm merak edilenler konuşuldu. Programa hasta ve hasta yakınları, hastane personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Suzan Tabur, Diyabetle Yaşam Derneği Gaziantep Şubesi Dernek Başkanı Hülya Oktav, Diyabet Hemşiresi Suzan Telli de toplantıya katılan isimler arasındaydı.

Konferansa gelen diyabet hastaları ve hasta yakınları, diyabet hastalığı hakkında kendilerine verilen bu eğitimi çok beğendiklerini dile getirip bu ve benzeri çalışmaların devam etmesi gerektiğini vurguladılar.

Diyabette erken tanının çok önemli olduğunu ve bunun için düzenli olarak tarama yapılması gerektiğini vurgulayan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Akarsu, “14 Kasım tüm dünyada 1991 yılından bu yana Dünya Diyabet Günü olarak değerlendiriliyor. Her sene diyabet ile ilgili değişik bir tema belirleniyor. Bu yıl ise, Uluslararası Diyabet Federasyonu, Dünya Diyabet Günü temasını “Gözler Diyabetin Üzerinde” sloganıyla ifade etmiştir. Yapılan çalışmalar, 2015 yılında dünyada 415 milyon diyabetli olduğunu ortaya koydu. Bu sayı giderek artıyor. Bu nedenle tedbirlerin alınması gerekmektedir. Diyabette erken tanı çok önemlidir.  Bunun için düzenli olarak tarama yapılması gerekmektedir. Diyabette komplikasyon riskini azaltmak için de tarama ve tedavi programları düzenli uygulanmalıdır. Bu amaçla çeşitli projeler yürütülmektedir. Biz de Türkiye Diyabet Vakfı’nın programladığı “Diyabeti Durduralım” projesinin bölgemizde uygulamasını yaptık. Bu çerçevede çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl ise 14 Kasım Dünya Diyabet Günü sebebiyle, Diyabetle Yaşam Derneği’yle birlikte hasta eğitim toplantıları düzenledik. Bunun yanı sıra ücretsiz kan şekeri ölçümü yaparak, diyabet taraması yaptık” şeklinde konuştu.