Gaziantep Üniversite Hastanesi Haber Bülteni

Güvenliğinizden Bizler Sorumluyuz


Ercan Demir | Güvenlik Birim Sorumlusu

 

Hastanemizin tüm birimleri bir zincirin halkası gibi birbirini tamamlaması bakımından çok önem arz etmektedir. Güvenlik birimi de hastanemizin işleyişi açısından önemli bir görev ifa etmektedir.

 

Hasta ve hasta yakınları, ziyaretçiler, personellerimiz, öğrencilerimiz ve doktorlarımız kısacası hastaneye gelen herkesin ilk göreceği kişiler güvenlik görevlileridir. İlk izlenim insanların hastanemiz hakkında iyi veya kötü düşünmesinde büyük rol oynamaktadır. Sağlık kurum ve kuruluşlarının halkla içi içe olması, adli olaylara sık rastlanılması, hastane güvenlik hizmetlerinin önemini bir kat daha arttırmaktadır. Hastanemizin vitrini olduğumuzun bilinciyle görevimizi yaparken daha duyarlı, güler yüzlü, kendinden emin, kararlı, dik duran fakat diklenmeyen, gözü pek, dili tatlı, empati kurarak karşımızdakileri anlamaya çalışarak görevimizi yapmaktayız.

 

Son zamanlarda artan, sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önüne geçebilmek için bütün hastanelerde başlatılan beyaz (1111), mavi (2222) ve pembe (3333) kod uygulamalarıyla olaylara daha kısa zamanda müdahale etmekteyiz. Hastanemizin daha güvenli bir ortamda hizmet verebilmesi için, güvenlik birimi olarak tüm bu zorluklar karşısında yılmadan ve özverili bir şekilde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

 

Hastane içerisinde ve dış çevrede tam bir hakimiyet sağlanabilmesi için toplam 166 adet kamera ile 7/24 izleme yapılarak görüntüler kayıt altına alınmaktadır. Sağlık kurumlarındaki güvenlikte öncelikli değerimiz, personel ve hasta güvenliğinin sağlanmasıdır, bunun yanı sıra, hastaların rahatsız edilmemesi, izleniyorum hissine kapılmaması önem arz etmektedir. Bu konuda hastaların mahremiyeti ve özel hayatın gizliliği hususunda gerekli hassasiyet gösterilmektedir. Şahinbey Araştırma Uygulama Hastanesi ve Onkoloji Hastanesinde toplam 63 Özel güvenlik personeli ile güvenlik hizmeti verilmektedir. Kurumsal risk yönetiminin başarısı çalışanların bu görevi sahiplenmesine bağlıdır. Dolayısıyla her bir çalışan, görev alanı çerçevesinde risklerin yönetilmesinden sorumludur. 

 

Sonuç olarak diyoruz ki; sağlıklı olmanız kadar güvenliğinize de önem veriyoruz. Sağlıklı bir şekilde güvenle esen kalın…