Gaziantep Üniversite Hastanesi Haber Bülteni

Hastanemiz Mikrocerrahi Yapıyor: Kopan Uzuv Yerine Dikiliyor


Prof. Dr. Günhan Karakurum

 

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’nden mezun olan Prof. Dr. H. Günhan Karakurum, aynı üniversitede ortopedi ve travmatoloji ihtisasını tamamladıktan sonra 1997 yılında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda göreve başlamış ve halen üniversitemizde hizmete devam etmektedir. 

 

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) Türkiye 3.’lüğü ve 2004 yılında Türkiye ortopedi ve travmatoloji uzmanları arasında yapılan “Board Sınavı”nda Türkiye birinciliğini almıştır. 

 

Artroplasti (eklem protezi cerrahisi), onkolojik cerrahi, çocuk ortopedisi, travma cerrahisi ve genel ortopedi alanlarında hem primer hem de komplike hale gelmiş vakaların ameliyatlarını yapmaktadır. Prof Dr Karakurum, şehrimizde “El Cerrahisi Yan Dal Uzmanlığı” olan tek cerrahtır ve mikrocerrahi teknik gerektiren pek çok el ameliyatı gerçekleştirmektedir. Replantasyonlar (kopan uzuvların yerine dikilmesi), ayaktan ele parmak nakli gibi ameliyatlar bunlardan sadece bazılarıdır. 

 

Harvard Massachusettes General Hospital’da dünyaca ünlü el cerrahı Prof. Dr. Jesse Jupiter’le de bir süre beraber çalışan hocamız, şu anda hasta muayenesinin yanı sıra İngilizce Tıp Fakültesi öğrencilerine de ders anlatmaktadır. Uluslararası seçkin endekslerde taranan dergilerde hayvan deneyleri ve kadavra çalışmalarını da içeren yayınları bulunmaktadır. 


Prof. Dr. H. Günhan Karakurum, İleriye dönük olarak, Türk Ortopedi ve Travmatolojisi’ni daha ileriye taşımaya katkıda bulunmak için henüz teori aşamasında olan bazı projeler de tasarladığını söyledi. “Ülkemizin, artık yurt dışından bilgi ve beceri ithal etmekten çok, keşfeden, geliştiren ve sadece göstermelik değil gerçek anlamda bilimsel çalışmalara yönelerek bilim ve teknolojiyi dünyaya ihraç eden bir ülke haline gelmesine tüm kalbiyle inanıyorum” diyen Karakurum sözlerine söyle devam etti: “Son yıllarda bazı sektörlerde gururla takip ettiğimiz bu atılımların ortopedi ve travmatoloji uzmanlık alanına da taşınmasına katkıda bulunacak genç ve hevesli bir nesle, gerek birikimlerimiz gerekse projelerimizle her türlü desteği vermeye hazırım.” diyerek sözlerini tamamladı.