Gaziantep Üniversite Hastanesi Haber Bülteni

Hastanemizde Yemek Hizmetleri


Bazıları için hayatın anlamı olan damak tadı, gelenekler, görenekler, coğrafya bitki örtüsü ve tabii ki kişinin ruh halinin eşlik ettiği değişiklikler ve doğal bir içgüdü olarak ortaya çıkan acıkma duyusunu gideren şeyler bütünüdür yemek. Türkiye’nin her bölgesinden çalışanı olan hastanemizde; personele ve yatan hastalarımıza servis edilen yemekler, 15.02.2018 tarihi itibariyle, üniversite merkez kampüsü içerisinde yeniden tanzim edilerek, bölgenin en modern mutfaklarının birinde üretilmektedir.

Hastanemizde idari ve akademik personel yemekhanelerinin mekânsal iyileştirme çalışmaları idaremizce başlatılmış olup halen devam etmektedir.

Yemek üretiminde kullanılan hiçbir ürün, gerekli olan kontrol ve analizler yapılmadan üretime verilmemektedir. Üretim, hastanemiz ve merkez mutfak diyetisyenlerinin de eşlik ettiği, gıda mühendislerince hazırlanan pişirme metotlarına uygun olup, gerekli hijyen kurallarına dikkat edilerek yapılmaktadır. Mutfağımıza hazır kıyma, köfte vb. hiçbir ürün kabul edilmemektedir. Etli yemeklerin tamamı karkas etten gerekli kontroller yapılarak mutfağımızda hazırlanmaktadır. Yemeklere tat verme amacıyla bulyon, hazır özel harçlar, çin tuzu vb. kimyasal tatlandırıcıların üretimde kullanılmasına müsaade edilmemektedir. Yemeklerimiz zeytinyağı kullanılarak üretilmektedir. Kızartmalarda kullanılan yağların tekrar kullanılmasına mutfak idaremizce izin verilmez. Her servis öncesi pişmiş yemekler tartılarak olması gereken gramaja göre servisi sağlanmaktadır. Merkez kafeteryamızda yapılan yemek üretimi isteyen herkes tarafından yerinde görülebilir. İhalemizin mevcut şartnamesi gereği akademik ve idari personel yemekhanesinde öğle ve akşam yemek servislerinde seçmeli yemek ve içecek servisi yapılmaktadır. Öğle yemeğinde servis edilen yemek çeşitleri üniversitemiz merkez ve taşra kampüslerine (aynı menü) üretilmiş olup gerekli kontroller yapıldıktan, tadım komisyonunca uygunluk verildikten sonra servis edilmektedir.

Senenin her günü saat 05.00’da başlayan yemek üretim ve dağıtım işimiz gece yarısı verilen gece kahvaltısının dağıtımı sonrası sona ermektedir. Her bir öğün için ayrı ayrı üretilen yemeklerin bir başka öğünde kullanılmasına müsaade edilmemekte ve her öğün sonunda kalan yemekler şehrimizin hayvanat bahçesine gönderilmektedir.

Hastanemizde, yemek ve diyet hizmetlerinin planlama, kontrol ve takibi; 6 diyetisyen ve 1 gıda mühendisi kontrolünde yapılmaktadır. Yemekhane ve mutfak ekibi olarak “Halka hizmet, Hakk’a hizmettir” düsturuyla hareket ediyor ve daha iyiye ulaşabilmek için çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz.