Gaziantep Üniversite Hastanesi Haber Bülteni

HORMON HASTALIKLARINDA İDDİALIYIZ


GAÜN Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı bölgenin ihtiyaçlarına cevap veren önemli bir referans noktasıdır. Bilim dalımız Kilis, Birecik, Nizip, Adıyaman, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Antakya, Osmaniye gibi nüfus yoğunluklu bölgelere bir üst basamak olarak hizmet vermektedir. Merkezimizde öğretim üyelerimiz Prof.Dr. Ersin Akarsu, Prof. Dr. Mustafa Araz, Doç. Dr. Suzan Tabur ve 2 yan dal uzmanı, 3 asistan, 1 diyetisyen, 1 diyabet hemşiresi sağlık hizmeti sunmaktadır. Diyabet polikliniği, tiroid ve hipofiz polikliniği, genel endokrinoloji polikliniği olmak üzere 3 poliklinik birimi olarak hizmet vermekte olan merkezimizin, 27 yatağı bulunmaktadır.

 

Diyabet merkezimizde diyabet hastalığı tanısı, tedavisi ve diyabete bağlı oluşabilecek istenmeyen durumların (komplikasyonlar) önlenmesi konusunda, hizmet verilmektedir. Merkezimize başvuran hastalar, kan şekeri kontrolü sağlanmakta güçlük çekilen hastalar olduklarından dolayı bu hastalara farklı insülin tedavi protokolleri (insülin pompa tedavisi gibi) ve yeni çıkan diyabet ilaçlarının uygulamaları yapılmaktadır. Merkezimiz sadece diyabet tanı ve tedavisi konusunda değil aynı zamanda diyabetle yaşam ve diyabetten korunma konusunda da hastalara ve yakınlarına eğitim programları sürdürmektedir. Diyabet merkezimizde verilen ayrıcalıklı hizmetlerden biri de “Diyabetik Ayak Merkezi”dir. Başvuran hastalara Kardiyovasküler Cerrahi, İnfeksiyon Hastalıkları, Ortopedi ve Plastik Cerrahi Klinikleri ile birlikte hizmet verilmektedir. Diyabet merkezimiz; diyabetle birlikte konforlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilme yetisini, hastalara sağlayabilmeyi amaç edinmiştir. Merkezimizde ayrıca, obezite (şişmanlık) hastaları da altta yatabilecek hormonal nedenler açısından değerlendirilmekte olup, bu hastalara diyetisyenimiz tarafından zayıflama programları düzenlenmektedir. Uygun hastalar ise obezite cerrahisi için genel cerrahiye yönlendirilmektedir.

 

Bir diğer önemli hizmetimiz tiroid hastalıkları merkezimizdir. Burada tiroid hastalarının muayenesi, iki adet gelişmiş ultrason cihazı ile yapılmakta ve gerekli durumlarda tiroid ince iğne biyopsisi uygulanmaktadır. Tiroid merkezimizi ayrıcalıklı kılan bir diğer durum; yaklaşık 15 yıldır Genel Cerrahi, Nükleer Tıp ve Patoloji Anabilim Dalları’nın katılımıyla haftada bir kez düzenli olarak toplanan ve tiroid hastalarının tedavilerine ortak görüşle karar veren Tiroid Konseyi’dir.

 

Hipofiz hastalıkları polikliniğimiz öğretim üyelerinin gözetiminde yan dal uzmanlarımız tarafından yürütülmekte ve hastaların tedavi kararları Beyin Cerrahisi Konseyi’nde alınmaktadır. Ayrıca boy kısalığı, hormon kaynaklı tüylenme problemleri, böbreküstü bezi hastalıkları, kemik erimesi (osteoporoz) ve diğer tüm hormonal hastalıklar genel endokrinoloji polikliniğimizde değerlendirilmektedir.