Gaziantep Üniversite Hastanesi Haber Bülteni

Onkoloji Hastanesini Tanıyalım


Doç. Dr. Mesut ÖZKAYA | Hastane Başhekim Yardımcısı

 

Hastane bünyesinde Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı, Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı ve Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı olmak üzere üç bölüm bulunmaktadır. Yetişkin hastaların bulunduğu serviste 30, çocuk hastaların bulunduğu serviste ise 23 hasta yatağı mevcuttur. Bunun dışında 7 yataklı bir Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi ve 2 yataklı Nükleer Tıp İyot Tedavi Ünitesi bulunmaktadır. 


Gaziantep Onkoloji Hastanesi, Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı olarak hizmetlerini sürdüren bir kurumdur. Onkoloji Hastanesi’nde tüm bölümlerde ayaktan hizmet veren toplam yedi ayrı polikliniğimiz vardır. Günde yaklaşık 200 hastaya poliklinik hizmeti veren Onkoloji Hastanemizde ayrıca merkezi kemoterapi hazırlama ünitesi, onkolojiye özel bir eczanemiz, kemoterapi uygulamasının ve hazırlanmasının birbirinden bağımsız olarak yapıldığı bir ayaktan tedavi hizmet merkezimiz vardır. Hastanemiz bulunduğu konum itibariyle Orta Doğu’ya da  hitap etmektedir. Bu nedenle bölge hastanesi olarak uzun dönemde hedefimiz uluslararası bir hastane olmaktır. 

 

Onkoloji Hastanesi, merkez illerden gelen hastalar için olabilecek tüm kanser tedavilerini barındırmaktadır. Kanser, gerek fizyolojik ve sosyal, gerekse psikolojik ve ekonomik yönden bireyin yaşam dengesini bozan bir hastalıktır. Bu nedenle kanser tedavisi gören her hasta ve hasta yakını için hastanemizde tıbbi müdahalenin yanı sıra duygusal, sosyal ve ekonomik olmak üzere sosyal projeler geliştirilmektedir. 

Burada sık gördüğümüz kanser türlerinin görülme oranları diğer ülkelerden farklı değildir. Kadınlarda meme kanseri, erkeklerde ise akciğer kanseri en sık gördüğümüz türlerdendir.