Gaziantep Üniversite Hastanesi Haber Bülteni

Organ Nakline Tam Gaz Devam


Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 2009 yılından beri Organ nakli yapılıyor. Organ Nakli Sorumlusu Doç Dr Sacit Çoban, Organ Nakli Sorumlusu Yardımcısı Doç Dr Fahrettin Yıldız, Nefroloji Medikal Direktörü Prof Dr Celalettin Usalan ve Hepatoloji Medikal Direktörü Doç. Dr Murat Taner Gülşen, hummalı bir çalışma temposunda bölgeye hizmet vermeye devam ediyor. Yetkililerden alınan bilgiye göre; organ nakli tüm dünyada henüz emekleme aşamasında iken, 1979 yılında Türkiye’de ilk karaciğer nakli yapılarak organ naklindeki Türkiye deneyiminin başladığı öğrenildi. O günden sonra konuyla ilgilenen Türk Hekimleri, dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek, tüm Türkiye’de nakil yapılmayan bir bölge kalmayacak şekilde bilgilerini yaydığı ifade ediliyor. Bu birikimlerini şehir şehir, bölge bölge dağıtan Türk hekimlerinin, bugün birçok vilayette organ naklinin en iyi şekilde yapılmasına zemin hazırladığı söylendi.  
 

Merkez, her geçen yıl eskisine nispetle daha başarılı ve sayıca daha çok organ nakline imza attığı ifade ediliyor. Nakli gerçekleştirmenin zorluğu bir yana, nakilden sonraki takip döneminin de tek başına bir uzmanlık istediğini belirten uzmanlar, bu bağlamda GAÜN hastanesinde nakil olan hastaların gerek ameliyat başarısı gerekse ameliyat sonrası takibinin, Türkiye’deki diğer nakil merkezleri arasında en önlerde yer aldığını söyledi. Gaziantep Üniversitesi Organ Nakli Merkezinde, 20 servis ve 4 yoğun bakım yatağı olup son teknoloji ve görüntüleme cihazları ile tam teşekküllü bir şekilde hizmet veriyor. 
 

Hem canlıdan hem kadavradan nakillerin yapıldığı bu merkezde, bölge halkına daha çok hizmet vermek için organ bağışlarının artması gerektiği ifade ediliyor. Bu düşünceyle merkez, yıl içinde sürekli kampanyalar ve bilinçlendirme programları düzenliyor. Üniversitenin Organ Nakli Öğrenci Topluluğu da, Mart ayı içerisinde bu amaca yönelik bir program düzenlediği ve Üniversite rektörü Prof Dr Yavuz Coşkun’un katıldığı programda duygulu anlar yaşandığı ifade ediliyor.
 

Gaziantep Üniversitesi Organ Nakli Merkezi 2014-2015 yılı içerisinde ulusal ve uluslararası organ nakli sempozyumlarına ev sahipliği yaptığı öğrenildi. Bunlar arasında belki de en önemlisinin, tüm Türkiye’de nakil yapan merkez sorumlu doktorlarının buluşturulması olduğu belirtildi. Organ naklinde Türkiye’nin önde gelen isimlerini bir araya getirmeyi başaran Gaziantep Üniversitesi Organ Nakli Merkezi sorumluları, buradan doğacak iş birliğiyle, organ naklinde “Türkiye Kriterleri” oluşturmayı hedefliyor. 


Merkezde, 2016 yılının ilk çeyreğinde 5’i kadavradan olmak üzere toplam 11 böbrek ve karaciğer naklinin gerçekleştirilmiş olduğu öğrenildi. Devlet üniversitesi olması münasebetiyle halktan herhangi bir ilave ücret talep edilmeden yapılan organ nakilleri, bölgede karaciğer ve böbrek hastaları için bir umut olmaya devam ediyor.