Gaziantep Üniversite Hastanesi Haber Bülteni

Otomasyon Birimi


Otomasyon birimi; 3 nöbetçi ve 3 gündüz ekibiyle toplam 6 teknik personelle hafta içi ve hafta sonu 24 saat özverili bir şekilde teknik hizmetler koordinatörlüğü çatısı altında hizmet vermektedir. Birim olarak faaliyete geçtiğimiz 2000 yılından bu yana, sürekli büyüyen ve gelişen hastanemize otomatik kontrol noktasında akılcı teknik çözümler üretiyoruz. Gelişmekte olan teknolojiyi takip eden mevcut otomasyon sistemimizi güncelleyen ve modern teknolojiye ayak uyduran bir yapıya sahip olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

         Peki, otomasyon birimi ne iş yapar? Birimimize gelenler çalışma alanımızın sadece bir odadan ibaret olduğunu zannederler.  Hâlbuki çalışma alanımız çok geniş olmaktadır. Elektronik yangın ihbar sisteminden, merkezi TV yayın sistemine, pnömatik tüp transfer sisteminden, hemşire çağrı ve kartlı geçiş sistemine kadar 48500 noktada haberleşme, kontrol, izleme imkânı sağlayan muazzam bir sistem işletmekteyiz. Bu saydıklarımız sadece çalışma alanımızın küçük bir kısmı. Bunların yanında hastane personellerimizin görmediği ve bizim asıl çalışma alanımız olan; makine dairelerinde ısıtma, soğutma, havalandırma, fan-coil ve merkezi klima santral sistemlerinin otomatik kontrolü, elektronik ve elektriksel devre, PLC sistemleri ayrıca otomasyon sistemi güç panolarına ek olarak elektrik motorları, otomatik kapılar, otopark bariyer sistemleri, merkezi anons sistemlerinin işletmesi ile birlikte bakım onarım tadilat ve tamiratları gibi birçok işi bünyesinde toplamış olan dev bir üniteyiz.

       Otomasyon birimi olarak mevcut cihaz ve iklimlendirme ekipmanlarını kullanıyor ve sistemi tek bir merkezden kontrol ediyoruz. Hasta ve çalışanların konfor düzeyini artırmanın yanı sıra, otomatik kontrol sistemi ile enerji giderlerini azaltan bir yapıyla daha verimli işletme sağlıyoruz. Tüm bu hizmetlerimizle hastanemizin teknolojik yüzü olarak çalışmalarımıza özveri ile devam ediyoruz.